Composite Calendar

March 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
24
vs AHIBC Championships
8:30 a.m.

vs AHIBC Championships
8:30 a.m.
25
26
Georgetown (Ky.) College
Adrian
6 p.m.

Hanover
4:00 PM
27
vs U.S. Synchronized Skating Championships
Time TBA

at Lourdes
5:00 PM

Goshen
7:00 PM
28
Calvin
Adrian
7:15 pm
1
Adrian
vs CCWHA Division 2 Playoffs
Time TBA

Adrian
vs MCHC Vezina Trophy, Game 1
Time TBA
2
Adrian
at Calvin
7:40 p.m.

Adrian
vs #5 seed McKendree
10:45 a.m. EST

vs Pointer Qualifier

vs Intercollegiate Horse Show Association Regionals
Time TBA

Adrian
vs MCHC Vezina Trophy, Game 2
Time TBA

vs To Be Determined
@ Site of Higher Seed
TBA

at Birmingham Southern
1:30 PM

at Hiram
3:00 PM
3
Adrian
vs 2nd highest remaining seed (Opponent TBA)
12:45 p.m. EST

Adrian
vs ACHA D-2 Central Championship game (Opponent TBA)
3:45 p.m. EST

vs York (Pa.)
@ Clermont, Fla.
11:15 AM

vs Wis.-Oshkosh
@ Birmingham, Ala. (Birmingham-Southern College)
1:00 PM

vs St. Vincent
@ Clermont, Fla.
1:30 PM
4
vs Pfeiffer University Invitational
Noon

vs Pfeiffer University Invitational
Noon

vs DeSales
@ Orlando, Fla.
TBA

vs DeSales
@ Orlando, Fla.
TBA

vs Alvernia
@ Clermont, Fla.
1:30 PM

vs Roanoke
@ Clermont, Fla
3:45 PM

vs Wabash
@ Orlando, FL
6:00 PM

vs Rensselaer
@ Orlando, Fla.
6:00 PM

Ohio Wesleyan
7:00 PM
5
vs Pfeiffer University Invitational
9 a.m.

vs Pfeiffer University Invitational
9 a.m.

vs Coe
@ Orlando, Fla.
TBA

vs Wilmington (Del.)
@ Orlando, Fla.
TBA

vs Wittenberg
@ Clermont, Fla.
1:30 PM

vs Penn St.-New Kens.
@ Clermont, Fla.
3:45 PM

at Piedmont
7:00 PM

vs Wentworth
@ Orlando, Fla.
7:00 PM

vs Wentworth
@ Orlando, Fla.
7:00 PM
6
at Aquinas
4:00 PM
7
GLCHL Playoffs
vs Adrian
Time TBA

Adrian
vs ACHA D3 Regional Tournament
Time TBA

vs Monmouth (Ill.)
@ Clermont, Fla.
11:15 AM

vs Eastern Nazarene
@ Clermont, Fla.
1:30 PM

vs Concordia-M'head
@ Orlando, Fla.
6:00 PM

vs Concordia-M'head
@ Orlando, Fla.
6:00 PM

at Cal Lutheran
10:00 PM
8
vs NCAA Division III Championships
Time TBA

vs NCAA Indoor Championships

at United States Bowling Congress Intercollegiate Singles Championship
Time TBA

vs Grizzfest
Time TBA

vs Roger Williams
@ Clermont, Fla.
9:00 AM

vs Emmanuel (Mass.)
@ Clermont, Fla.
1:30 PM

vs UC Santa Cruz
@ Thousand Oaks, CA
4:00 PM

at Oglethorpe
5:00 PM

vs Rivier
@ California Lutheran University--Thousand Oaks, Calif.
7:00 PM
9
vs Cabela’s Collegiate Big Bass Bash
Time TBA

vs NCAA Indoor Championships

at United States Bowling Congress Intercollegiate Team Championship
Time TBA

vs To Be Determined
@ On-campus site
TBA

vs Emmanuel (Mass.)
@ California Lutheran University--Thousand Oaks, Calif.
12:00 PM

at Oglethorpe
1:00 PM

at Franciscan
1:00 PM

vs Johnson & Wales (RI)
@ California Lutheran University--Thousand Oaks, Calif.
6:00 PM
10
at United States Bowling Congress Intercollegiate Team Championship
Time TBA
11
12
vs Fishing League Worldwide Collegiate Open
Time TBA

Dubuque
7:00 PM
13
14
Arizona Christian with Urbana
Adrian
7 p.m.
15
Adrian
vs Opponent TBA
Time TBA

at Berry
3:00 PM

at Augustana (IL)
8:00 PM
16
Adrian
vs Opponent TBA
Time TBA

vs Intercollegiate Horse Show Association Western Seat Semi-Finals
8 a.m.

Toledo
Adrian
1 p.m.

Toledo
Adrian
3:30 p.m.

vs To Be Determined
@ On-campus site
TBA

at Loras
12:00 PM

vs North Park
@ Loras College-- Dubuque, Iowa
2:00 PM

at Aquinas
2:00 PM

at Aquinas
2:00 PM

vs Cortland
@ Rome, Ga.
4:00 PM
17
Toledo
Adrian
1 p.m.

vs Marietta
@ Mount Berry, Ga.
12:00 PM

La Roche
1:00 PM
18
19
Hiram
7:00 PM
20
at Heidelberg
4:00 PM

at Heidelberg
4:00 PM
21
Adrian
vs ACHA Division 1 National Tournament
Time TBA

Adrian
vs ACHA Division 2 National Tournament
Time TBA

vs B.A.S.S College Tour Event #2
Time TBA

Adrian
vs ACHA D3 National Tournament
Time TBA
22
Adrian
at Davis & Elkins College
7 p.m.

vs To Be Determined
@ On-campus site
TBA

at Trine
7:00 PM
23
Grand Valley State club with Michigan State club
Time TBA

Grand Valley State club with Michigan State club
Time TBA

Adrian
at Eastern Michigan
1 p.m.

Adrian
at Eastern Michigan
3:30 p.m.

vs To Be Determined
@ On-campus site
TBA

at Alma
1:00 PM

Mt. St. Joseph
1:00 PM

at Mount St. Joseph
2:00 PM

at Alma
3:30 PM
24
Adrian
at Glenville State
2 p.m.

Ohio Wesleyan
1:00 PM

Alma
1:00 PM

at Augustana (IL)
1:00 PM

Ohio Wesleyan
3:00 PM

Alma
3:30 PM
25
at Spring Arbor
3:30 PM

Defiance
4:00 PM

Defiance
6:00 PM
26
at Heidelberg
3:30 PM

Spring Arbor
3:30 PM

at Baldwin Wallace
4:00 PM

at Heidelberg
5:30 PM
27
Adrian
vs ACHA Division 2 Tournament
Time TBA

Adrian
vs ACHA Division 1 Tournament (thru March 31)
Time TBA

at Alma
7:00 PM
28
at Siena Heights
3:30 PM

at Siena Heights
5:30 PM
29
Siena Heights
Adrian
6 p.m.

Trine
4:00 PM

North Central (Ill.)
7:00 PM
30
vs Hanover Invitational

Rochester Institute of Technology with North Park
Time TBA

Rochester Institute of Technology with North Park
Time TBA

Ohio State
Adrian
7 p.m.

Albion
11:00 AM

at Olivet
1:00 PM

Carthage
1:00 PM

Kalamazoo
1:00 PM

Anderson (IN)
2:00 PM

at Olivet
3:00 PM

Kalamazoo
3:30 PM

Calvin
5:30 PM
31
Ohio State
Adrian
1 p.m.

Ohio State
Adrian
3:30 p.m.

at Kalamazoo
1:00 PM

at Kalamazoo
3:30 PM
1
2
at Trine
3:00 PM

at Trine
4:00 PM

at Trine
5:00 PM

at Albion
7:00 PM
3
St. Francis (Ind.)
4:00 PM

St. Francis (Ind.)
4:00 PM
4
5
Hope
4:00 PM

Greenville
7:00 PM
6
vs Defiance College Spring Invitational
1 p.m.

vs Tiffleberg Invitational

at Collegiate Club Championships
Time TBA

at Intercollegiate Horse Show Association Hunter Seat Zone Championships
9 a.m.

vs Lubbers Cup
Time TBA

vs Lubbers Cup
Time TBA

at Alma
1:00 PM

Fontbonne
1:00 PM

Olivet
1:00 PM

at St. Mary's (Ind.)
1:00 PM

at Alma
3:00 PM

at Olivet
3:00 PM

Olivet
3:30 PM

at Hope
3:30 PM